Korki i mapa radarów

NaviExpert

 

NaviExpert


RAPORT NAVIEXPERT: Kierowcy na celowniku – radary i kontrole na trasach z Krakowa

14.08.2012 – Od kilku tygodni na polskich drogach pojawiają się nowe fotoradary. Już wkrótce system monitoringu prędkości ma objąć ponad 400 aktywnych urządzeń. Specjaliści z firmy NaviExpert sprawdzili, ile fotoradarów jest obecnie na popularnych polskich trasach, prowadzących z Krakowa do wakacyjnych kurortów. Jak wynika z badań NaviExpert, najbardziej narażeni na spotkanie z policją lub niechciane zdjęcie z fotoradaru są kierowcy wybierający najpopularniejsze trasy, które prowadzą głównymi drogami.

 

Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na drodze, którą wybraliśmy. Analitycy z firmy NaviExpert zbadali liczbę fotoradarów na popularnych trasach wakacyjnych. Test przeprowadzono w okresie od 27 lipca do 9 sierpnia na podstawie danych pochodzących ze stale aktualizowanej przez pracowników NaviExpert bazy oraz ze zgłoszeń użytkowników nawigacji NaviExpert, za pośrednictwem dostępnego bezpłatnie modułu mobilnego CB. Tylko w lipcu użytkownicy NaviExpert zgłosili ponad 100 tys. ostrzeżeń dotyczących nie tylko fotoradarów i kontroli drogowych, ale także wypadków, niebezpiecznych miejsc i remontów. Do analiz wybrano dwa tryby tras dostępnych w nawigacji NaviExpert: rekomendowany (omijający zakorkowane szlaki, ale tylko drogami dobrej jakości) i drogami głównymi.

W województwie małopolskim według danych dostarczonych przez kierowców korzystających z NaviExpert najwięcej radarów poza Krakowem czeka nas na drodze numer 94 z Krakowa do Olkusza oraz drodze numer 4 z Krakowa do Tarnowa. Jak wynika ze zgłoszeń użytkowników nawigacji NaviExpert warto uważać także na trasie z Krakowa do Zakopanego. W zależności od dnia, patrole często można spotkać m.in. przed Głogoczowem, na wysokości Bugaju, przed Myślenicami oraz za miejscowością Zagroda.

Nie lada wyzwaniem dla kierowcy jest trasa z Krakowa do Gdańska. Przemierzający ok. 590 km kierowcy mogą stawić czoło nawet 44 fotoradarom i 5 kontrolom drogowym, jeśli wybiorą podróż popularną trasą przez Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź i dalej A1. Prawie o godzinę szybciej i z mniejszym prawdopodobieństwem napotkania kontroli policyjnych i fotoradarów dotrą kierowcy, którzy w Częstochowie odbiją na Łask, i pojadą przez Dąbie, Izbicę Kujawską i Michalin – a więc szerokim łukiem ominą Łódź. Na alternatywnej – rekomendowanej przez NaviExpert trasie – mogą napotkać „zaledwie”25 fotoradarów i 2 kontrole policyjne.

Podobnie sytuacja wygląda na trasie głównej (Katowice, Wrocław, Lubin, Sulechów, Skwierzyna, trasa E65, Gościno) i rekomendowanej (Katowice, Lubin, Sulechów, Skwierzyna, trasa E65 i dalej w lewo za Rzesznikowem) z Krakowa do Kołobrzegu. Podróżujący tymi trasami krakowiacy mogą spodziewać się średnio 35 fotoradarów i 6 kontroli policyjnych, jednak wybierając trasę omijającą autostradową obwodnicę Wrocławia, mogą zaoszczędzić prawie pół godziny.

Podróż na Mazury z Krakowa zajmuje około 8 godzin, a popularna w tym kierunku trasa przez Słomniki, Skarżysko-Kamienną, Radom, Grójec, Warszawę, Zambrów i Łomżę jest obstawiona aż 33 fotoradarami. Na trasie przez Nowogród możemy się spodziewać 8 fotoradarów mniej.

– Oczywiście zalecamy wszystkim kierowcom jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego – wówczas to, ile fotoradarów, czy kontroli drogowych będą mijać, nie będzie miało dla nich znaczenia. Jednak, niestety – wielu kierowców przekracza dozwoloną prędkość, hamując później gwałtownie, gdy zauważają kontrolę czy fotoradar, co może być przyczyną wypadku. Co więcej – często prowadzący samochody nie mają nawet świadomości, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na danym odcinku i przezornie bardzo zwalniają, stwarzając zagrożenie na drodze. Dlatego wybierając się w podróż – warto wcześniej sprawdzić, jak będzie wyglądać nasza trasa – tłumaczy Paweł Kozłowski, Prezes Zarządu NaviExpert.

Podane w raporcie trasy są trasami przykładowymi. Dzięki technologii Community Traffic nawigacja NaviExpert umożliwia monitorowanie sytuacji na polskich drogach na bieżąco – z uwzględnieniem informacji o korkach, utrudnieniach (np. wypadkach) i remontach. Dlatego system wyznaczając tę samą trasę o innej porze, w innych warunkach drogowych, może poprowadzić kierowcę przez zupełnie inne miejscowości. Także liczba fotoradarów i kontroli drogowych na danych trasach jest liczbą dynamiczną i zmienia się wraz z docieraniem kolejnych zgłoszeń, które pochodzą od coraz większej społeczności użytkowników dostępnego bezpłatnie mobilnego CB oraz ze stałych aktualizacji bazy dokonywanych przez NaviExpert.

 

Fotoradary

 

 

Katarzyna Przybylska


TRASY Z WARSZAWY, WROCŁAWIA, GDAŃSKA, KRAKOWA, KATOWIC, POZNANIA I ŁODZI