Newsletter
Zapisz się i otrzymuj najnowsze informacje ze świata transportu!

Wasza aktywność

USER IMG

certyfikat dodał wpis w katalogu firm: Certyfikat Kompetencji

USER IMG

JakiA dodał wpis w katalogu firm: Busy do Anglii angliabus.pl

USER IMG

cpn77.pl dodał ogłoszenie w giełdzie: PSYCHOTECHNIKA - badania kierowców

USER IMG

KARENA S.A. dodał ofertę pracy: Przewoźnik

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

Hotel i Restauracja U Jacka
32-765 Rzezawa, Jodłówka

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

KFC przy Rondzie Ofiar Katynia
ul. Josepha Conrada 83
Kraków

Ocen: 1  Ocena: 3  na 5

Bar Mleczny
al. Róż
Kraków

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

Hotel Planeta Centrum Rozrywkowo-Konferencyjne
ul. Pomianowska 2B
32-800 Brzesko

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

Motel Pod Dębem.
Zagórze 4
32 005 Niepołomice

Ocen: 1  Ocena: 3  na 5

Bristol
Krakowska 9
Tarnów

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

Lotos Kapelanka
Kapelanka 14
Kraków

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

BP przy Rondzie Ofiar Katynia
Josepha Conrada 81
kraków

Ocen: 0  Ocena: 0  na 5

Stacja Paliw O-T
ul. Główna 114
Częstochowa

Ocen: 1  Ocena: 5  na 5

Freightlink PL
Chorley Road
Preston

Ocen: 1  Ocena: 4  na 5

Nevada
66-233 Poźrzadło

INCOTERMS 2010

UWAGA! Od dnia 1 stycznia 2011 r. Reguły Incoterms 2000 zostały zastąpione Incoterms 2010, niemniej systemy informatyczne krajów członkowskich będą przez pewien okres przejściowy (nie krótszy niż 1 rok) przyjmowały i akceptowały pojawiające się jeszcze w komunikatach usunięte kody DAF, DES, DEQ, DDU.

Formuły pogrupowano w dwie różne grupy Grupa I (dla wszystkich gałęzi transportu) oraz Grupa II ( dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego).

 

GRUPA I – Reguły obowiązujące dla wszystkich gałęzi transportu

EXW - Ex Works (Z zakładu - oznaczone miejsce) - Sprzedający jest zobowiązany do postawienia towaru kupującemu do dyspozycji na swoim terenie, bez ponoszenia jakichkolwiek ryzyk, dodatkowych kosztów transportu czy załadunku.

FCA - Free Carrier (Franco przewoźnik - oznaczone miejsce załadunku) - Sprzedający ponosi koszty transportu, załadunku oraz ubezpieczenia do momentu przekazania towarów pierwszemu przewoźnikowi, wskazanemu przez sprzedającego, w oznaczonym miejscu. Towar uważa się za dostarczony w momencie załadunku przez przewoźnika, w tym momencie następuje przeniesienie ryzyka uszkodzenia lub utraty towaru na kupującego.

CPT- Carriage Paid To (Przewoźne opłacone do - oznaczone miejsce przeznaczenia) – Odpowiednik CFR w transporcie innym, niż morskim i wodnym śródlądowym (w tym multimodalnym).

CIP - Carriage and Insurance Paid To (Przewoźne i ubezpieczenie opłacone do oznaczone miejsce przeznaczenia) – Odpowiednik CIF w transporcie innym, niż morskim i wodnym śródlądowym (w tym multimodalnym).

DAT - Delivered At Terminal ( Przewoźne opłacone do – określonego terminalu w porcie przeznaczenia)

DAP - Delivered At Place (Przewoźne opłacone do  - oznaczone miejsce rozładunku)

DDP - Delivered Duty Paid) (Dostarczone (cło opłacone) - oznaczone miejsce przeznaczenia)

 

GRUPA II – Reguły obowiązujące dla transportu morskiego oraz wodnego śródlądowego.

FAS - Free Alongside Ship (Franco wzdłuż burty statku - oznaczony port załadunku) - Odpowiedzialność za koszty transportu oraz ryzyko sprzedającego kończą się w momencie dostarczenia towaru do burty statku w oznaczonym porcie nadania, jednak bez załadunku towarów na statek. Od tego momentu wszelkie koszty oraz ryzyko związane z towarem zostaje przeniesione na kupującego. Termin może być używany wyłącznie w odniesieniu do transportu morskiego oraz wodnego śródlądowego.

FOB - Free On Board (Franco statek - oznaczony port załadunku) - Jak w przypadku FCA, jednak punktem przeniesienia kosztów i ryzyka za towar ze sprzedającego na kupującego jest moment przekroczenia burty statku przez towar, sprzedający ponosi także koszty załadunku. Termin może być używany wyłącznie w odniesieniu do transportu morskiego oraz wodnego śródlądowego.

CFR - Cost and Freight (Koszt i Fracht - oznaczony port przeznaczenia) - Sprzedający nie ponosi kosztów ubezpieczenia towarów (od momentu załadunku na statek w porcie nadania), które leżą po stronie kupującego. Dostawa zostaje uznana za zrealizowaną w momencie załadunku towaru na statek przewoźnika wskazanego przez sprzedającego. Termin może być używany wyłącznie w odniesieniu do transportu morskiego oraz wodnego śródlądowego.

CIF - Cost, Insurance and Freight (Koszt, ubezpieczenie i fracht - oznaczony port przeznaczenia) – W odróżnieniu od CFR, sprzedający jest odpowiedzialny również za zawarcie umowy i opłacenie kosztu ubezpieczenia towaru na rzecz kupującego. Termin może być używany wyłącznie w odniesieniu do transportu morskiego oraz wodnego śródlądowego.